ADRA Polska

SOS Słowenia

Wielka tragedia tysięcy obywateli Słowenii

Ulewne deszcze trwające kilka tygodni na przełomie lipca i sierpnia 2023 roku, spowodowały powódź i zagrożenie zdrowia oraz życia mieszkańców Słowenii. Zginęły 4 osoby. Pod wodą znalazło się kilka miejscowości. Szkody i podtopienia wystąpiły w niemal wszystkich gminach w Słowenii.

Najgorsza sytuacja panowała w północnej i środkowej części kraju, a część miejscowości w obszarach górskich zostało odciętych z powodu zamkniętych dróg.

Sytuacja na zagrożonych terenach​

Gdy woda opadła zagrożenie nie minęło. Największym zagrożeniem były osuwiska i podtopiona gleba. Z tego powodu niemożliwe było dotarcie do wielu miejscowości odciętych od świata. Zerwane zostały mosty, uszkodzone sieci wodociągowe. Prowadzone były kolejne akcje ratownicze, a ich liczba sięgnęła kilku tysięcy.

Była to największa klęska żywiołowa w historii niepodległej Słowenii. Oszacowano straty przekraczające koszt 500 milionów euro. Skutki powodzi odczuwalne są nadal, a pomoc w odbudowie domów, dróg, mostów wymaga olbrzymich nakładów finansowych.

Jak pomagaliśmy?​

Już od pierwszych dni po tragedii ADRA Polska uruchomiła zbiórkę na rzecz pomocy osobom poszkodowanym oraz dołączyliśmy ze wsparciem do działań wolontariuszy i pracowników ADRA Slovenia, którzy przez kilkanaście tygodni działali na zatopionych terenach.

Otrzymaliśmy hojną darowiznę od firmy Atlas Copco, która wsparła prawie 20 gospodarstw domowych w najbardziej poszkodowanych rejonach kraju. Beneficjenci otrzymali bony o wartości 300 euro przeznaczone na zakup żywności, środków higienicznych, a także materiałów budowlanych w lokalnym supermarkecie Jager oraz sprzęt do osuszenia zalanych budynków.

Scroll to Top

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Skip to content