Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Rwanda: podzielić się tym, co sami wiemy i mamy

Dla większości z nas Rwanda to odległy, mały kraj kojarzący się z ludobójstwem i skrajnie trudnymi warunkami życia. Nie chcemy myśleć, że mieszkają w nim ludzie tacy jak my, mający podobne marzenia i potrzeby. Wolontariusze Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh), którzy tam pracowali, wiedzą, że wsparcie udzielone Rwandyjczykom może na trwałe zmienić świadomość i los mieszkańców tego dziesięciomilionowego kraju.

Od maja bieżącego roku Chrześcijańska Służba Charytatywna (ChSCh) we współpracy z Fundacją ADRA Polska realizuje w Rwandzie dwa nowe projekty współfinansowane w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. – budowę i dostosowanie toalet w szkołach do potrzeb dzieci niepełnosprawnych oraz szkolenia dla nauczycieli i opiekunów dzieci niewidomych i niedowidzących. Ten drugi projekt współrealizowany jest z Krakowskim Instytutem Rozwoju Edukacji (KIRE). To duże wyzwania, biorąc pod uwagę niezwykle trudne warunki sanitarne i sytuację osób niepełnosprawnych w tym kraju.

 – Do Polski wróciły właśnie trenerki KIRE, które przeprowadziły szkolenia dla nauczycieli z 25 szkół w Prowincji Wschodniej – mówi Nina Mocior, koordynatorka obu projektów. – Obecnie ci przeszkoleni realizują lekcje pilotażowe dla pozostałych. Od nich wiedza na temat pracy z dziećmi niewidomymi i niedowidzącymi trafi również do członków rodzin takich dzieci.

Grupę docelową tego projektu stanowi ponad 5 tysięcy niewidomych dzieci w Prowincji Wschodniej, a jego cel – przede wszystkim pokazać, że utrata czy słaby wzrok to nie przeszkoda w edukacji i aktywnym udziale w życiu społecznym. Życie z taką wadą jest trudne, ale możliwe, a pracując w odpowiedni sposób z osobą niepełnosprawną, można wiele osiągnąć. W kraju, w którym dzieci niepełnosprawne traktowane są jak niepotrzebne obciążenie, a czasem mordowane zaraz po urodzeniu, to szansa na lepszą przyszłość dla każdego z nich.

W ramach drugiego z realizowanych obecnie projektów prace trwają – w szkołach działają oddolne komitety do nadzorowania budowy, przygotowano już plany budowy toalet. Dodatkowo od września odbywają się szkolenia z zakresu higieny dla nauczycieli i uczniów.

Wspomniane inicjatywy nie są pierwszymi, jakie ChSCh podjęła w kraju tysiąca wzgórz. W 2010 we współpracy z Fundacją ADRA Polska zrealizowała projekt „Tubakire – szkoły podstawowe bez barier dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo w Rwandzie”. W jego ramach w 64 szkołach zbudowano łącznie 240 podjazdów dla wózków inwalidzkich. Co ważne, udało się też wpłynąć na sposób myślenia lokalnych władz oraz dyrekcji szkół. Jak relacjonują Anna i Paweł Romaniukowie, wolontariusze Fundacji ADRA Polska, którzy prawie rok przebywali w Rwandzie, „w niektórych regionach kraju Rwandyjczycy podjęli decyzje, że od tej pory wszelkie budynki szkolne powinny posiadać podjazdy, a nie schody. Pewna szkoła została nawet wytypowana na miejsce głosowania podczas wyborów tylko dlatego, że była przystosowana dla osób niepełnosprawnych”. To pokazuje, że pieniądze i wysiłek włożone w pomoc Rwandyjczykom naprawdę mogą stać się motorem pozytywnych przemian w kraju tysiąca wzgórz.

Z edukacją związany był także inny projekt w Rwandzie prowadzony przez ChSCh w pierwszej połowie 2011 roku. Nina Mocior i Krzysztof Suchowierski jako wolontariusze ChSCh przez kilka miesięcy realizowali dla nauczycieli szkolenia z pierwszej pomocy oraz zajęcia dla podopiecznych w Centrum Dzieci Ulicy w Kigali oraz sierocińcu w Gakoni, w którym mieszkali.

 – W trakcie szkoleń okazało się, że brak podstawowych informacji powodował wiele poważnych uszczerbków na zdrowiu – wspomina Nina Mocior.– Z powodu uprzedzeń dotyczących AIDS ludzie nie mieli też nawyku pomagać innym w razie wypadku. Pokazaliśmy im główne metody pierwszej pomocy. Byli bardzo szczęśliwi, bo to wiedza przydatna zarówno w szkole, jak i na co dzień w życiu.

Te przykłady przekonują, że tym, czego dziś chyba najbardziej potrzeba Rwandyjczykom, jest zmiana świadomości i pokazanie, że można żyć inaczej. Uzmysławiają także, że naprawdę niewiele wysiłku wystarczy, by w tym kraju powoli zmieniać los pojedynczych osób, lokalnych społeczności i wreszcie całego narodu. Aby to uczynić, musimy tylko podzielić się tym, co sami wiemy i mamy.

Razem dla Rwandy
Jeśli chcesz wesprzeć pomoc zagraniczną, w tym projekty realizowane przez ChSCh w Rwandzie, wpłać dar na konto Fundacji ADRA Polska, Partnera ChSCh:
Fundacja ADRA Polska
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
49 1240 1994 1111 0010 3092 3882

Zachęcamy do skorzystania z przelewu on-line.

(aw)

Rate this post
Close Menu
×

[FM_form id="1"]

Skip to content