Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Razem dla sztuki i życia

  • Bez kategorii

Jak przygotować wytwory z papierowej wikliny? Co można „namalować” na drewnie? Jak starsza lub niepełnosprawna osoba może pomóc młodszej i pełnosprawnej? Między innymi tego mogli nauczyć się uczestnicy zajęć z cyklu „Nikt z nas nie ma sam tego, co mamy razem” realizowanych przez ADRA Polska.

Podczas warsztatów integracyjno-kulturalnych osoby w różnym wieku uczyły się, jak ze sobą współpracować, by tworzyć coś użytecznego dla innych. Program zajęć obejmował m.in. muzykoterapię (terapia przez tworzenie i recepcję muzyki) oraz arteterapię (terapię przez tworzenie sztuki). Zajęcia odbywały się w Opolu, w siedzibie świetlicy środowiskowej „Garaż”. 

Program pozwolił na zdobycie praktycznych umiejętności (np. ozdabianie przedmiotów z drewna, porcelany itp. metodą decoupage; przygotowywanie wytworów z papierowej wikliny i inne aktywności) oraz – co więcej – na integrację uczestników: osób starszych, młodszych, niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

– Najmłodszy z uczestników miał 6, a najstarszy 77 lat – mówi Magdalena Sykuła, koordynatorka. – Dzieciom szczególnie przypadły do gustu zajęcia muzyczne z bębnami. Dzięki nim rozwijały się emocjonalnie. W każdych zajęciach brały udział osoby niepełnosprawne oraz seniorzy.

Zajęcia warsztatowe poprzez zastosowanie uniwersalnych form aktywizacji umożliwiły uczestnikom rozwijanie różnych zdolności i umiejętności; pozwoliły zaangażować się bez względu na wiek, sprawność i poziom edukacji.

Projekt „Nikt z nas nie ma sam tego, co mamy razem” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt „Nikt z nas nie ma sam tego, co mamy razem – warsztaty integracyjno-kulturalne” był dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Close Menu
×

Zapisz się do newslettera