Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Warsztaty integracyjne. Razem dla sztuki i życia.

Kolejne warsztaty integracyjne za nami. Tym razem uczestnicy uczyli się jak przygotować wytwory z papierowej wikliny? Co można „namalować” na drewnie? Jak starsza lub niepełnosprawna osoba może pomóc młodszej i pełnosprawnej? Z taką wiedzą mieli zakończyć zajęcia uczestnicy cyklu „Nikt z nas nie ma sam tego, co mamy razem” realizowanych przez ADRA Polska.

Po co warsztaty integracyjne?

Po to by zbliżyć do siebie ludzi. Zmiany kulturowe, społeczne i technologiczne w ostatnich dziesięcioleciach postępują bardzo szybko, często w ich wyniku pokolenia oddalają się od siebie i żyją jakby obok. Dlatego tak ważne jest inicjowanie i wspieranie działań prowadzących do integracji i łączenia pokoleń.

Celem warsztatów jest:

  • pogłębianie więzi rodzinnych;
  • nabycie umiejętności prowadzenia zajęć przez młodzież;
  • przełamanie barier we współpracy z osobami starszymi;
  • budowanie trwałych relacji;
  • uczenie aktywnego spędzania czasu wolnego.

Warsztaty integracyjne. Razem dla sztuki i życia.

Podczas warsztatów integracyjno-kulturalnych osoby w różnym wieku uczyły się, jak ze sobą współpracować, by tworzyć coś użytecznego dla innych. Program zajęć obejmował m.in. muzykoterapię (terapia przez tworzenie i recepcję muzyki) oraz arteterapię (terapię przez tworzenie sztuki). Zajęcia odbywały się w Opolu, w siedzibie świetlicy środowiskowej „Garaż”.

Program pozwolił na zdobycie praktycznych umiejętności (np. ozdabianie przedmiotów z drewna, porcelany itp. metodą decoupage; przygotowywanie wytworów z papierowej wikliny i inne aktywności) oraz – co więcej – na integrację uczestników: osób starszych, młodszych, niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Najmłodszy z uczestników miał 6, a najstarszy 77 lat. Dzieciom szczególnie przypadły do gustu zajęcia muzyczne z bębnami. Dzięki nim rozwijały się emocjonalnie. W każdych zajęciach brały udział osoby niepełnosprawne oraz seniorzy

– mówi Magdalena Sykuła, koordynatorka projektu.

Zajęcia warsztatowe poprzez zastosowanie uniwersalnych form aktywizacji umożliwiły uczestnikom rozwijanie różnych zdolności i umiejętności; pozwoliły zaangażować się bez względu na wiek, sprawność i poziom edukacji.

Finansowanie projektu

Projekt „Nikt z nas nie ma sam tego, co mamy razem” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Rate this post
Close Menu
×

[FM_form id="1"]

Skip to content