Trwający do chwili obecnej – z różną intensywnością – konflikt zbrojny na Ukrainie to zagadnienie niezwykle złożone i niełatwe w interpretacji. Nie mniej jednak z całą pewnością można nakreślić przyczyny takiego stanu rzeczy.
Naczelną przyczyną o charakterze koniunkturalnym konfliktu zbrojnego na Ukrainie była generalna zmiana nastrojów społecznych, będąca wynikiem całego szeregu zdarzeń, począwszy od wstrzymania procedury
związanej z podpisaniem umowy stowarzyszeniowej z UE, do aneksji Krymu przez Federację Rosyjską.
Rzeczywistość wojenna
Zajęte terytorium stało się obszarem strachu i terroru. Władze okupacyjne czy to na Krymie, czy w części Donbasu stosują represje, uciekając się do systematycznego i prowadzonego na dużą skalę naruszania praw człowieka i podstawowych wolności – stwierdził Wadyn Prystajko.
Przypomniał, że 44 tys. km kwadratowych, czyli ok. 7 proc. terytorium Ukrainy, jest pod obcą okupacją. Ponad 1400 osób zginęło, a więcej niż 27 tys. zostało rannych. Blisko 2 mln mieszkańców Krymu i Donbasu zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów
Reakcja fundacji ADRA Polska na konflikt zbrojny na Ukrainie
Od kilku miesięcy z przerażeniem obserwujemy rozwój konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Według szacunków zginęło w nim już prawie 5 tys. osób, a 10 tys. zostało rannych. Wiele rodzin zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. W regionie objętym wojną nadal żyje ponad 5 milionów ludzi.
W tym trudnym czasie jesteśmy w naszych myślach z mieszkańcami Ukrainy. Jako ADRA Polska pragniemy zorganizować pomoc dla tych, którzy w wyniku wojny ucierpieli najbardziej – rodzinom z dziećmi, których domy zostały zniszczone.
Pomóżmy Ukrainie
Dlatego też apelujemy o wpłaty na konto ADRA Polska, które pozwolą na realizację tych planów:
ADRA Polska
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
49 1240 1994 1111 0010 3092 3882
z dopiskiem: „pomoc Ukrainie”
Dziękujemy za każdy gest serca i solidarności z tymi, którzy utracili swoje domy, a często także spokój i nadzieję na przyszłość. Pozwólmy im odnaleźć je na nowo.