ADRA Polska

Z czym wiąże się albinizm w Tanzanii?

Czym jest albinizm?

Albinizm dotyczy zespołu odziedziczonych cech związanych ze zbyt małą ilością pigmentu lub w ogóle jego brakiem w oczach, skórze oraz we włosach. Albinosi mają odziedziczone geny, które są przyczyną zbyt niskiej produkcji pigmentu zwanego melaniną. W Tanzanii populację albinosów szacuje się na 150 000 osób. Jeden albinos rodzi się na 1429 dzieci – jest to największy wskaźnik w Afryce. Zdaniem Al-Shymaa, albinosa będącego członkiem parlamentu w Tanzanii, w tym kraju zarejestrowanych jest oficjalnie 6977 albinosów. Jednakże ogromna ich liczba nie jest zarejestrowana.

Wszystkie formy albinizmu są związane z problemami ze wzrokiem i krótkowzrocznością. Problemy ze wzrokiem u albinosów są spowodowane nienormalnym rozwojem oka z powodu braku pigmentu. Ludzie z różnymi rodzajami albinizmu potrzebują środków ochronnych, aby uchronić się przed uszkodzeniem skóry spowodowanym promieniowaniem słonecznym jak kremy przeciwsłonecznne, kapelusze oraz odzież ochronna. W krajach jak Tanzania albinosi, którzy nie chronią skóry, często padają ofiarą nowotworu skóry.

Szkodliwy zabobon, śmiertelne niebezpieczeństwo

W całej Afryce Subsaharyjskiej dyskryminacja albinosów jest poważnym problemem społecznym. Zdarzają się zabójstwa i okaleczenia albinsów w Tanzanii z powodu zabobonnych wierzeń – szamani propagują wierzenie o magicznej mocy części ciała albinosa. Ludzie z albinizmem są zagrożeni izolacją, ponieważ ich kondycja, która jest często źle rozumiana, otwiera drogę do przesądów.

To spowodowało ogromne obciążenie rodzin i związków, na przykład dziecko albinoskie jest często postrzegane jako zły omen i traktowane jako niepożądane. Wiele niemowląt albinosów staje się ofiarami przemocy przez te przesądne przekonania.

Duża liczba albinosów migruje do regionu Dar es Salaam, gdzie czują się bezpieczniejsi w urbanistycznym otoczeniu. Właśnie tam realizowany jest nasz projekt. Zakłada on zapewnienie bezpiecznego schronienia z wyżywieniem i edukacją dzieci dotkniętych albinizmem, w tym zapewnienie preparatów ochronnych na skórę oraz odzieży ochronnej, a także ochrony wzroku z zapewnieniem okularów. W ramach projektu prowadzi się edukację lokalnej społeczności celem zwalczania zabobonnych wierzeń odnośnie albinosów, aby poprawić ich bezpieczeństwo i integrację ze społeczeństwem.

Pomoc dzieciom albinosom w Tanzanii

Wpłać swój dar, aby zapewnić dziecku albinosowi szansę na życie w Tanzanii – w tym celu wystarczy co miesiąc przekazać kwotę 350 zł.

Fundacja ADRA Polska
49 1240 1994 1111 0010 3092 3882
tytułem: „pomoc albinoskim dzieciom w Tanzanii”

Scroll to Top

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Skip to content