Tragiczne skutki supertajfunów Goni i Molave
Fundacja ADRA Polska od samego początku włączyła się w pomoc ofiarom żywiołów w Wietnamie i na Filipinach. Tajfuny w tamtej części świata to silny wiatr, który równa z ziemią domostwa, łamie drzewa i niszczy sieci energetyczne, a także trwające wiele dni ulewne deszcze i spowodowane przez nie osunięcia ziemi, które doprowadzają do zawaleń budynków. Niektóre z miejscowości i wsi są doszczętnie zniszczone.
Już w październiku na łamach m.in. Telewizji Republika można było przeczytać naszą relację z miejsca katastrofy. Jej skutki były przerażające:
Mieszkańcy potracili bliskich, domy, inwentarz, uprawy, cały dobytek. W samym Wietnamie zalanych zostało 290 000 domów i 113 000 hektarów upraw, blisko 60 000 rodzin ewakuowanych, 362 szkoły zdewastowane, blisko 700 000 zwierząt gospodarskich. Na Filipinach dotkniętych żywiołem zostało ponad 176 000 rodzin, ponad 218 000 osób zostało przesiedlonych.
Państwa reakcja była natychmiastowa. Nasz post o tragicznych skutkach tajfunów odbił się szerokim echem w mediach społecznościowych.
Dzięki otrzymanej pomocy udało się bardzo szybko przesłać pierwszą transzę pieniędzy, dzięki którym zakupiona została żywność dla poszkodowanych oraz środki higieny osobistej.
Jak przebiegała pomoc poszkodowanym na Filipinach?
Działania pomocowe naszej organizacji przeprowadzone zostały w prowincji Albay, w gminach Bacacay, Malilipot, Tiwi i Tobaco City. Wolontariusze i pracownicy lokalnych oddziałów fundacji ADRA wraz z ONZ i innymi organizacjami niosącymi pomoc przeprowadziły wizję lokalną aby zbadać jakie środki pomocowe potrzebne są mieszkańcom jako pierwsze. Badania wykazały, że najpilniejszymi i najważniejszymi były: żywność, woda, oraz tymczasową i stałą pomoc w udzielaniu schronienia dotkniętym społecznościom.
W ramach rozpoznania potrzeb zidentyfikowano 2 060 szczególnie narażonych rodzin, które miały otrzymać paczki żywnościowe wraz z zestawami ochronnymi przeciw wirusowi COVID-19. Następnie pomoc na Filipinach przebiegła w ten sposób:
Konsultacje z Miejskim Biurem Pomocy Społecznej i Rozwoju (MSWDO) w celu zbadania potrzeb mieszkańców dotkniętych kataklizmem
Wybór beneficjentów, walidacja oraz dostarczenie paczek
Dystrybucja żywności, środków higieny oraz antybakteryjnych
Pomoc wolontariuszy na miejscu