Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Pomoc ofiarom tajfunów na Filipinach – podsumowanie działań

W październiku 2020 roku miała miejsce seria budzących grozę kataklizmów. Przez Wietnam i Filipiny przetoczyła się wtedy seria tajfunów i tropikalnych burz, które pozbawiły życia ponad 160 osób. W dzisiejszym wpisie chcielibyśmy podsumować działania naszej organizacji dzięki, którym pomoc na Filipinach była w ogóle możliwa.

Tragiczne skutki supertajfunów Goni i Molave

Fundacja ADRA Polska od samego początku włączyła się w pomoc ofiarom żywiołów w Wietnamie i na Filipinach. Tajfuny w tamtej części świata to silny wiatr, który równa z ziemią domostwa, łamie drzewa i niszczy sieci energetyczne, a także trwające wiele dni ulewne deszcze i spowodowane przez nie osunięcia ziemi, które doprowadzają do zawaleń budynków. Niektóre z miejscowości i wsi są doszczętnie zniszczone.

Już w październiku na łamach m.in. Telewizji Republika można było przeczytać naszą relację z miejsca katastrofy. Jej skutki były przerażające:

Mieszkańcy potracili bliskich, domy, inwentarz, uprawy, cały dobytek. W samym Wietnamie zalanych zostało 290 000 domów i 113 000 hektarów upraw, blisko 60 000 rodzin ewakuowanych, 362 szkoły zdewastowane, blisko 700 000 zwierząt gospodarskich. Na Filipinach dotkniętych żywiołem zostało ponad 176 000 rodzin, ponad 218 000 osób zostało przesiedlonych.

Państwa reakcja była natychmiastowa. Nasz post o tragicznych skutkach tajfunów odbił się szerokim echem w mediach społecznościowych.

Dzięki otrzymanej pomocy udało się bardzo szybko przesłać pierwszą transzę pieniędzy, dzięki którym zakupiona została żywność dla poszkodowanych oraz środki higieny osobistej.

Jak przebiegała pomoc poszkodowanym na Filipinach?

Działania pomocowe naszej organizacji przeprowadzone zostały w prowincji Albay, w gminach Bacacay, Malilipot, Tiwi i Tobaco City. Wolontariusze i pracownicy lokalnych oddziałów fundacji ADRA wraz z ONZ i innymi organizacjami niosącymi pomoc przeprowadziły wizję lokalną aby zbadać jakie środki pomocowe potrzebne są mieszkańcom jako pierwsze. Badania wykazały, że najpilniejszymi i najważniejszymi były: żywność, woda, oraz tymczasową i stałą pomoc w udzielaniu schronienia dotkniętym społecznościom.

Pomoc na Filipinach Skutki Tajfunów

W ramach rozpoznania potrzeb zidentyfikowano 2 060 szczególnie narażonych rodzin, które miały otrzymać paczki żywnościowe wraz z zestawami ochronnymi przeciw wirusowi COVID-19. Następnie pomoc na Filipinach przebiegła w ten sposób:

  • Konsultacje z Miejskim Biurem Pomocy Społecznej i Rozwoju (MSWDO) w celu zbadania potrzeb mieszkańców dotkniętych kataklizmem

  • Wybór beneficjentów, walidacja oraz dostarczenie paczek

  • Dystrybucja żywności, środków higieny oraz antybakteryjnych

  • Pomoc wolontariuszy na miejscu

Całkowita wartość udzielonej pomocy wyniosła 69.000 USD.

Pomoc na Filipinach – galeria zdjęć

Close Menu
×

Zapisz się do newslettera