ADRA Polska

Pomoc dzieciom z albinizmem w Tanzanii

Gdy musisz żyć w ciągłym strachu

Albinizm to wada genetyczna, która dotyczy średnio 1 na 5 tys. osób na świecie, a w samej Tanzanii zamieszkuje ich blisko 40.000W całej Afryce Subsaharyjskiej dyskryminacja osób z albinizmem jest poważnym problemem społecznym. Są ofiarami wstrząsających napaści i zabójstw, a wszystko z powodu jasnej karnacji skóry. Niektórzy mieszkańcy uznają ich ciała za źródło magicznych talizmanów. Włosy wplecione w sieci mają przynieść obfite połowy, odcięte stopy – zapewnić bogactwo, a roztarta skóra – pomóc w poszukiwaniu złota w kopalniach.

Fundacja ADRA od lat pomaga chronić dzieci z albinizmem dzięki programowi „Adopcji na odległość”.

Zagrożenia płynące z tradycji

W Tanzanii istnieje przesąd, że osoby dotknięte albinizmem to duchy, a częściom ich ciała przypisuje się ukryte właściwości. Choć tradycyjnie traktowani byli jako „inni”, to jednak nie stosowano wobec nich przemocy. Dopiero na początku XXI wieku nastąpiła zmiana, która przyniosła agresję, okaleczenia i zabójstwa. Części ciała osób dotkniętych albinizmem zaczęto wykorzystywać w magii, wróżbach, leczeniu chorób. Produkuje się z nich tak zwane lekarstwa i amulety, które mają zapewnić ludziom władzę, bogactwo i wysoką pozycję w społeczeństwie. 

Szacuje się, iż w ciągu ostatnich lat doszło do co najmniej 300 zabójstw w ponad 20 krajach Afryki subsaharyjskiej. Około 10 tysięcy osób zmagających się
z niedoborem melaniny w skórze, musiało zmienić swoje miejsce zamieszkania w obawie 
o własne życie.

Rak skóry seryjnym zabójcą

Albinizm jako schorzenie skutkuje brakiem zdolności organizmu do wytwarzania pigmentu, objawia się bladością skóry, oczu i włosów. Osoby z albinizmem mają również różne stopnie upośledzenia wzroku. W rezultacie wielu z nich jest prawnie niewidomych i wyjątkowo wrażliwych na światło. Albinizm nie ma wpływu na zdolności umysłowe.

Chociaż brutalne zabójstwa osób dotkniętych albinizmem przyciągają wiele uwagi, mówi się, że rak skóry jest prawdziwym, cichym zabójcą. Średnio długość życia osób z albinizmem w Afryce to mniej niż 40 lat. Dla porównania, ludzie
z albinizmem mieszkający w Afryce Subsaharyjskiej są około 1000 razy bardziej narażeni na rozwój raka skóry niż populacja ogólna.

Szczególna sytuacja dzieci i młodzieży

W bardzo trudnej sytuacji znajdują się dzieci dotknięte bielactwem wrodzonym, ponieważ są one pozbawione opieki medycznej, odsuwane od edukacji oraz będąc łatwym łupem, są porywane przez oprawców. Ich odmienny kolor skóry, włosów, oczu stanowi problem dla rodziców  i rodzin. Dzieci od najmłodszych lat żyją w wielkim lęku o swoje życie i zdrowie. Czują się wykluczone, pozbawione szans na godne i bezpieczne życie. 

Wśród ofiar tragicznych w skutkach napaści jest bardzo wiele zupełnie małych bezbronnych dzieci. Są one wyjątkowo łatwym łupem dla oprawców i często porywane są z rąk rodziców czy też ze szkoły.

Adopcja na odległość - szansą na bezpieczne życie dla najmłodszych

Bardzo często rodziców dzieci dotkniętych bielactwem wrodzonym nie stać na opłacenie edukacji, internatu i pomocy medycznej. Dlatego, by pomóc zaangażowaliśmy się w poszukiwanie Darczyńców, którzy podejmą się opieki nad naszymi podopiecznymi.

Dar es Salaam jest regionem w Tanzanii, w którym schronienie znajduje bardzo duża liczba osób dotkniętych albinizmem. Żyjąc wspólnie, pośród osób z tą samą wadą genetyczną, czują się bezpieczniej. Tam właśnie realizowany jest również nasz projekt „Adopcji na odległość”. Zakłada on zapewnienie bezpiecznego schronienia w szkole z internatem wraz z wyżywieniem, edukacją i pakietem pomocy medycznej.

Pragniesz zaadoptować dziecko? Napisz do nas!

Gdy zdecydujesz się na adopcję jednego z naszych podopiecznych, wystarczy, że napiszesz maila na adres: kmroczkowska@adra.pl lub adra@adra.pl, informując, że zdecydowałeś się na adopcję i podasz swoje dane kontaktowe. 

Jak tylko otrzymamy od Ciebie wiadomość, niezwłocznie się z Tobą skontaktujemy, aby gorąco Ci podziękować za chęć uczestnictwa w tak ważnym projekcie oraz przekażemy Ci zdjęcie, imię nazwisko oraz historię dziecka, które od tego momentu będzie mogło stać się Twoim podopiecznym.

Kwota opieki nad jednym dzieckiem w ramach projektu to 400 złotych miesięcznie.

Wesprzyj potrzebujące dzieci jednorazową darowizną

Chciałbyś pomóc żyjącym w w ciągłym strachu dzieciom w Tanzanii, ale obecnie nie możesz sobie pozwolić na adopcję na odległość i comiesięczne wpłaty? Rozumiemy to i mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Nadal możesz pomóc!

Istnieje także możliwość jednorazowej darowizny

Wystarczy, że klikniesz przycisk poniżej i będziesz mógł podarować dowolną kwotę, która zostanie przeznaczona na pomoc dzieciom w Afryce.

Masz pytania? Napisz do nas!

Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat adopcji na odległość, napisz do nas na adres: kmroczkowska@adra.pl. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie Twoje pytania
i pomożemy Ci podjąć decyzję. Nie wahaj się, napisz już teraz!

Scroll to Top

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Skip to content

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

 

Subscribe to the newsletter

I give my informed, voluntary and revocable consent to receive information about ADRA Polska\\'s activities in the future in the form of the Newsletter by means of electronic communication.

I accept, after reading, the Privacy Policy for the processing of my personal data by the Personal Data Administrator, which is ADRA Polska. The data provided will be processed only for the purpose of handling inquiries. Providing data is voluntary, but necessary to implement the above-mentioned purpose. Other information regarding the protection of personal data processing can be found in the Administrator\\'s Privacy Policy.