Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Podjazdy w szkole na wzgórzu

  • Bez kategorii

Prace budowlane posuwają się do przodu. W tym tygodniu w Szkole Podstawowej w Janjagiro, położonej na szczycie jednego z setek wzgórz okręgu Rwamagana, zbudowano sześć pojazdów dla dzieci z niepełnosprawnością fizyczną. Teraz ekipa budowlana przeniosła się do miejscowości Runyinya, gdzie czekały już kamienie i piasek dostarczone przez rodziców dzieci.

Poniżej zamieszczamy krótkie opinie uczniów ze szkoły w Janjagiro.

Aline Ingabire, 11 lat, kl. II

Jest zadowolona, gdy widzi gości odwiedzających szkołę, bo pomagają oni dzieciom niepełnosprawnym. Wie, że dzięki zbudowanym podjazdom uczniowie jeżdżący na wózkach inwalidzkich będą mogli samodzielnie dotrzeć do swojej klasy.

Fabrice Habiyaremye, 9 lat, kl. II

Cieszy się, widząc rezultaty robót. Jest pewny, że gdy rodzice dzieci z niepełnosprawnością ruchową zobaczą podjazdy, zachęcą innych rodziców z okolicy do skierowania swoich niepełnosprawnych pociech do tej szkoły.

Laurent Munyaneza, kl. VI

Uważa, że podjazdy to udogodnienie dla wszystkich, ponieważ wcześniej niektóre stopnie były tak wysokie, że dla każdego stanowiły przeszkodę. Chciałby, żeby podobne podjazdy dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową zostały zainstalowane nie tylko przy wejściach do klas „pierwszaków”, ale w całej szkole.

– Jeśli znajdą się pieniądze, dobrze byłoby dostosować do potrzeb uczniów na wózkach inwalidzkich także drogę z domu do szkoły – dodał Laurent.

 Problemy, przed jakimi stają szkoła, rodzice i dzieci w Rwandzie, być może z europejskiej perspektywy wydają się obce i odległe w czasie. Warto jednak spróbować je sobie wyobrazić i pomóc w ich rozwiązywaniu, na przykład przez wsparcie projektu Tubakire, a przez to docenić to, co się ma.

Close Menu

Zapisz się do newslettera