Fundacja ADRA Polska otworzyła w Katowicach Centrum Integracyjne dla Cudzoziemców (CIC). Placówka ta zapewni kompleksowe, eksperckie wsparcie mające na celu integrację przymusowych migrantów z Ukrainy z polskim społeczeństwem. To już piąte tego typu Centrum otwarte przez Fundację ADRA dzięki współfinansowaniu organizacji CARE. Od kilku miesięcy prężnie działają już Centra w Lublinie, Warszawie, Bydgoszczy i Zielonej Górze.
W oficjalnym otwarciu Centrum wzięli udział przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a także przedstawiciele Wojewódzkiego i Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach.
Nowo otwarta placówka zapewni przede wszystkim możliwość nauki języka polskiego, wsparcie psychologiczne, doradztwo zawodowe oraz pomoc w sprawach formalnych związanych z życiem w Polsce, m.in. pomoc w zapisaniu dziecka do szkoły, w uzyskaniu świadczenia 500+ itp. Beneficjenci będą mogli otrzymać również paczki z żywnością i artykułami higienicznymi.
– Kompleksowe wsparcie w integracji oraz włączanie przymusowych migrantów z Ukrainy do polskiego społeczeństwa to obecnie jedno z naszych głównych wyzwań – podkreślał podczas oficjalnego otwarcia dr Piotr Nowacki Prezes Fundacji ADRA Polska. – Włączanie i integracja to drugie etap pomocy, zaraz po zapewnieniu podstawowych potrzeb uchodźcom, takich jak bezpieczne schronienie, żywność i artykuły pierwszej potrzeby. Ten drugi etap pomocy jest równie ważny, ponieważ ma ogromny wpływ na poczucie godności drugiego człowieka. Pomoc w usamodzielnieniu się, w zbudowaniu swojego życia w Polsce, aby uchodźcy czuli się równoprawnymi członkami polskiego społeczeństwa – to główny cel naszych działań.
Zajęcia z języka polskiego odbywać się będą dwa razy w tygodniu po 2 godziny. Będą się one skupiać przede wszystkim na nauce języka polskiego w formie konwersacji, by umożliwić uchodźcom porozumiewanie się w urzędach, bankach, sklepach oraz z potencjalnymi pracodawcami. W planach jest również uruchomienie kursów weekendowych, w których będą mogły uczestniczyć osoby pracujące zawodowo w ciągu tygodnia.
W Centrum odbywać się będą także konsultacje w zakresie doradztwa zawodowego, prowadzone przez wykwalifikowanego specjalistę. Pomoc psychologiczna realizowana będzie przez doświadczonego psychologa. Każdy z naszych beneficjentów otrzyma również możliwość kontynuacji spotkań w formie online. Do dyspozycji osób potrzebujących będą również nasze doświadczone psycholożki z portalu helpukraine.giveandgethelp.com, które dyżurują zarówno pod telefonem, jak i na czacie internetowym.
Na przyszły miesiąc zaplanowano także dodatkowe wydarzenie dla kobiet, które uciekły przed wojną z Ukrainy. W niedzielę, 22 stycznia, odbędzie się bezpłatny warsztat psychologiczny pt. „Droga do nowej siebie”, w godz. od 9.00 do 17.00.
Celem warsztatu jest wsparcie kobiet w poradzeniu sobie z traumą wojenną, powrót do równowagi psychicznej i bycia „tu i teraz” oraz edukacja i wsparcie w odzyskaniu sił psychicznych w realizacji bieżących i przyszłych wyzwań.
– Wydarzenie jest skierowane do kobiet pragnących uwolnić się od ciężkiego emocjonalnego bagażu, chcących zrozumieć, przez jaki etap życia teraz przechodzą i jak mogą sobie pomóc w sposób praktyczny. Będziemy między innymi pracować na własnych zasobach, budować wewnętrzne poczucie stabilności, zdolność samoregulacji emocji i pewność siebie, które zaprocentują w codziennym życiu naszych uczestniczek, szczególnie w obliczu wyzwań związanych z wojną i migracją – zachęca psycholog Roksana Korulczyk z Fundacji ADRA Polska, współprowadząca warsztaty.
Zapisy na warsztat przyjmowane są za pośrednictwem maila i telefonu: tel. +48 536 525 155, rkorulczyk@adra.pl. Działanie jest finansowane ze środków DNB Bank Polska.
Dane kontaktowe CIC Katowice:
Aneta Lubas, Koordynator Centrum Integracyjnego dla Cudzoziemców w Katowicach, Fundacja ADRA Polska, 535 505 958, katowice@adra.pl
Strona www: https://www.adra.pl/pomoc-dla-ukrainy/centra-integracyjne-dla-cudzoziemcow/cic-katowice/
Godziny otwarcia
Poniedziałek – czwartek: 9.30 – 15.30.
Piątek – dzień bez beneficjenta