Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Praca w obozie dla uchodźców w Iraku

Obóz dla uchodźców to miejsce, do którego trafił Dawid Bernaciak. Lekarz, który dzięki naszej organizacji postanowił użyczyć swoich kompetencji mieszkańcom Iraku.

Historia obozu

Nowy obóz Hasansham U2 powstał w 2017 z inicjatywy UNHCR w północnym Iraku, aby zapewnić schronienie coraz większej liczbie irackich rodzin uciekających przed walkami w zachodnim Mosulu. Od samego początku w nowym miejscu znazło schronienie blisko 500 dzieci, kobiet i mężczyzn – łącznie 96 rodzin. Obóz znajduje się około 60 kilometrów na wschód od Mosulu, wzdłuż autostrady do Erbil.

To dwunasty obóz i najnowszy, który został zbudowany przez UNHCR i jego partnerów w odpowiedzi na trwający kryzys w Mosulu. Minęły niespełna cztery tygodnie od otwarcia przez UNHCR obozu Hammam al-Alil 2, który może pomieścić 30 000 osób. Ten obóz jest teraz prawie pełny.

Każda wysiedlona rodzina przybywająca do Hasansham U2 otrzymuje namiot i inne podstawowe elementy pomocy, w tym koce, maty, kuchenkę, kanistry, plastikowe prześcieradła i zestaw kuchenny. Na dzień dzisiejszy gotowych jest ponad 1000 namiotów, które mogą pomieścić ponad 6000 osób. Hasansham U2 może pomieścić ponad 9000 osób.

Sześć miesięcy po ofensywie w Mosulu UNHCR jest zaniepokojony ciągłymi masowymi wysiedleniami. Pomimo ogromnego ryzyka liczba ludzi uciekających z zachodniego Mosulu nie wykazuje oznak spowolnienia.

Spodziewamy się większych odpływów ludności z zachodu miasta. Dlatego UNHCR oraz my jako partnerzy nadal przygotowujemy nowe obozy, gotowe na przyjęcie tych uciekających z Mosulu, którzy rozpaczliwie potrzebują pomocy. W budowie jest pierwsza faza kolejnego obozu al Salamiya 2, mogącego pomieścić 30 000 osób. Po zakończeniu obóz będzie mógł pomieścić do 60 000 osób

Zobacz film: obóz dla uchodźców w Iraku

Film przedstawia obóz osób przesiedlonych wewnętrznie z powodu wojny w Iraku.  Obóz Hasansham U2 w Kurdystanie zlokalizowany się w północnej części Iraku w odległości ok. 40 km na wschód od Mosulu. Właśnie w tym obozie wolontaryjnie pracuje nasz lekarz – Dawid Bernaciak.

Wesprzyj ten projekt, wpłacając swój dar na konto:

Fundacja ADRA Polska
49 1240 1994 1111 0010 3092 3882
z dopiskiem: „darowizna na pomoc medyczną dla dotkniętych wojną w Iraku”

Rate this post
Close Menu
×

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Skip to content