Trwający obecnie kryzys migracyjny to nie jedyny przykład ruchów uchodźczych w obecnej i przeszłej historii świata. 20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy.
Na świecie żyje obecnie ponad 60 mln osób, które w obawie o swoje zdrowie i życie opuściły swój kraj lub dom (pozostając wszakże na terytorium własnego państwa). Powodem uchodźctwa są prześladowania z powodu rasy, religii, narodowości, przynależności do określonej grupy społecznej lub z powodu przekonań politycznych. Każdego dnia 40 tys. osób opuszcza z takich powodów swoje domy. Połowę z nich stanowią dzieci.
Kryzys migracyjny w Europie
Obecny kryzys migracyjny w Europie, spowodowany w znacznym stopniu przez wojnę domową w Syrii, w samym 2015 roku przyprowadził do Europy ponad milion osób. Ogółem z samej Syrii uciekło już 3 miliony osób, zaś kolejne 7,5 miliona jej mieszkańców musiało opuścić swoje miejsce zamieszkania. Najwięcej emigrantów przebywających obecnie w Europie pochodzi z Syrii, Afganistanu i Somalii. W wyniku tragicznych warunków podczas podróży morskiej z Azji i Afryki do Europy życie straciło już ponad 5 tys. osób.
ADRA pomaga uchodźcom
Oddziały ADRA w Europie Zachodniej niosą pomoc humanitarną w postaci żywności, wody, odzieży, środków higienicznych i innego wsparcia, w tym wsparcia emocjonalnego wśród tych, którzy znajdują się w tymczasowych obozach dla uchodźców zlokalizowanych m.in. na terenie Grecji i Węgier. Wsparcie udzielane jest także tym, którzy przemieszczają się przez terytorium Serbii czy Słowenii.
20 czerwca obchodzić będziemy Światowy Dzień Uchodźcy. Dwa dni wcześniej na całym świecie w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego, obchodzony będzie szczególny Dzień Uchodźcy, aby zwrócić uwagę m.in. na wspomniane działania w Europie.
Kryzys migracyjny. Jak pomóc?
Przyłącz się do działań ADRA, pomóż uchodźcom!
ADRA Polska
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
konto w Banku Pekao SA: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882
z dopiskiem „darowizna na pomoc uchodźcom”
Darowiznę na rzecz ADRA Polska można odliczyć od podstawy opodatkowania: w przypadku osób fizycznych do 6%, w przypadku osób prawnych i przedsiębiorców do 10% uzyskanego rocznego dochodu.