Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Kursy komputerowe w Armenii

  • Bez kategorii

ADRA Polska organizuje kursy komputerowe dla 30 osób w wieku 15–25 lat w Gyumri, w północnozachodniej Armenii. To dla uczestników szansa na znalezienie dla siebie lepszej przyszłości w swoim kraju zamiast wyjazdu za granicę.    

– Wskaźnik bezrobocia w Armenii wśród młodzieży wynosi około 59% – mówi Piotr Nowacki, prezes ADRA Polska i koordynator projektu. – Dziś praktycznie każda rodzina w tym kraju ma kogoś, kto wyjechał za granicę za chlebem. Za sprawą naszych działań chcemy poprawić tę sytuację w rejonie, w którym realizowany jest nasz projekt, tzn. dla mieszkańców pięciu miejscowości wokół Gyumri, stolicy regionu Shirak.

Odbiorcami działań realizowanych przez ADRA Polska we współpracy z ADRA Armenia i drugim partnerem, lokalną organizacją „Bezpieczna i rozwijająca się rodzina” jest 20 młodych bezrobotnych osób w wieku 18–25 lat oraz 10 uczennic i uczniów w wieku 15–18 lat, pochodzących z rodzin rolniczych o niskich dochodach. Od lutego br. prowadzone są dla nich zajęcia komputerowe obejmujące m.in. obsługę programów komputerowych. W ten sposób podniesiona zostanie ich konkurencyjność na rynku pracy. Projekt zakłada, że w wymiarze długofalowym jego beneficjenci z większym prawdopodobieństwem pozostaną w Armenii, gdzie znajdą zatrudnienie.   

– Osób, które skorzystają ze szkoleń, będzie więcej, gdyż centrum komputerowe, które powstało w ramach projektu, będzie otwarte (przede wszystkim dla młodych ludzi z okolicznych miejscowości) przez co najmniej 5 lat. Ponadto 2-3 osoby przeszkolone w ramach projektu na stałe zaangażują się w działalność centrum i pod okiem swoich szkoleniowców będą przekazywać umiejętności następnym grupom młodzieży ze swoich miejscowości. Zakładamy, że w ten sposób przeszkolonych zostanie kolejnych 100 osób – podkreśla Piotr Nowacki.

Pierwszy etap projektu – kurs komputerowy potrwa do lipca br.

Projekt „Szkolenia zawodowe dla młodzieży w regionie Shirak w Armenii jako alternatywa dla migracji” jest współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Close Menu
×

Zapisz się do newslettera