Ich ciała uważane są za źródło magicznych talizmanów. Włosy wplecione w sieci mają przynieść obfite połowy, odcięte stopy – zapewnić bogactwo, a roztarta skóra – pomóc w poszukiwaniu złota w kopalniach. Mowa o albinosach, którzy żyją w Afryce w ciągłym strachu przed śmiercią i okaleczeniem. Fundacja ADRA Polska walczy o bezpieczeństwo najmłodszych osób dotkniętych albinizmem, zbierając fundusze na zapewnienie im schronienia i edukacji. Ty też możesz im pomóc!
Albinizm, inaczej bielactwo wrodzone, to dziedziczny brak lub niedobór barwnika – melaniny – w skórze, włosach i tęczówce oka. Skóra osób dotkniętych tą wadą genetyczną jest prawie biała, tak samo jak ich włosy, rzęsy i brwi. Albinizm dotyka średnio 1 na 5 tys. osób na świecie. Są jednak kraje, w których częstotliwość występowania tej wady genetycznej jest dużo wyższa. W dodatku są to kraje, w których z powodu wierzeń i przesądów życie i zdrowie albinosów jest nieustannie zagrożone. Do tych krajów należy Tanzania, gdzie 1 na 1429 rodzących się dzieci jest dotknięte tą wadą genetyczną.
Albinizm oznacza życie w ciągłym strachu
W całej Afryce Subsaharyjskiej dyskryminacja albinosów jest poważnym problemem społecznym. Są oni ofiarami wstrząsających napaści i zabójstw, a wszystko to z powodu jasnej karnacji skóry.
– Pewnego dnia sześciu mężczyzn przyszło do mojej wioski o północy, trzymając w rękach pałki, żelazne pręty i noże. Szukali dziecka albinosa, które miało trzy miesiące. Znaleźli je, uprowadzili i zniknęli. Do dziś nikt nie wie, gdzie jest to dziecko i czy jeszcze żyje – opowiada 12-letnia Mage z Tanzanii, podopieczna Fundacji ADRA.
Mage jest dotknięta albinizmem, tak jak dwójka jej rodzeństwa z pięciorga. Po tym incydencie rodzice dziewczynki zaczęli szukać szkoły z internatem, w której byłaby bezpieczna. Uczęszczanie do szkoły dziennej dla dzieci albinosów nie było już bezpieczne, ponieważ wiele dzieci albinosów zaginęło i zostało znalezionych w lesie martwych. Brakowało części ich ciał, w tym paznokci i włosów.
Obecnie Mage przebywa w tanzańskiej szkole z internatem dla albinoskich dzieci w miejscowości Mwereni i jest podopieczną Fundacji ADRA. Dziewczynka nie potrafi zrozumieć dlaczego jest celem i może zostać zabita dla części ciała. Przecież jest człowiekiem jak każdy z nas.
11-letnia Neema słyszała, jak ludzie na jej widok mówili: „Oni nigdy nie umierają. Czy widziałeś, żeby albinos umarł?”. Dziewczynka przyznaje, że prawie każdego dnia odczuwa strach. Boi się, że zachoruje na raka skóry, że zostanie zaatakowana i że zniknie. Uważa, że w szkole podstawowej w Mwereni jest bezpieczniejsza, ponieważ jest to szkoła z internatem, co zapewnia uczniom dodatkowe bezpieczeństwo. Dziewczynka miała przyjaciela, który zaginął dwa lata temu. On również był dotknięty albinizmem. Od czasu jego zaginięcia jej strach tylko się powiększył. Dzięki swoim przyjaciołom ze szkoły znajduje jednak wsparcie, by przetrwać w tym niebezpiecznym dla niej środowisku.
Fundacja ADRA na pomoc dzieciom albinosom
ADRA Polska za pośrednictwem tanzańskiego oddziału Fundacji już od kilku lat wspiera albinoskie dzieci w ramach projektu adopcji na odległość. Zakłada on zapewnienie bezpiecznego schronienia z wyżywieniem i edukacją dzieci dotkniętych albinizmem. Bardzo często rodziców dzieci dotkniętych tą wadą genetyczną nie stać na opłacenie edukacji i internatu. Dlatego, aby pomóc im chronić dzieci, zaangażowaliśmy się w poszukiwanie Darczyńców, którzy podejmą się opieki nad naszymi podopiecznymi z Tanzanii.
– W naszej rodzinie jest troje dzieci żyjących z albinizmem i nie jest łatwo moim rodzicom zaspokoić nasze potrzeby ze względu na naszą sytuację finansową. Dlatego jestem wdzięczna Bogu, kiedy organizacje takie jak ADRA pomagają w zapewnieniu środków na naszą edukację i utrzymanie, a także rozprowadzają produkty do pielęgnacji skóry. Niestety tych produktów nie wystarcza dla nas wszystkich, ponieważ jest nas ponad osiemdziesiąt osób. Cieszę się, że jestem z moim bratem tutaj w Mwereni i modlę się o wszystkich darczyńców, którzy pomagają nam w zdobyciu edukacji i zapewniają nam bezpieczeństwo – podkreśla Mage.
W ramach projektu oddział Fundacji Adra w Tanzanii prowadzi również edukację lokalnej społeczności celem zwalczania zabobonnych wierzeń odnośnie albinosów, aby poprawić ich bezpieczeństwo i integrację ze społeczeństwem.
Jak możesz pomóc?
Adoptując na odległość jedno z dzieci tanzańskich dzieci albinosów należących do podopiecznych Fundacji ADRA, zapewniasz mu wyżywienie i schronienie potrzebne do przetrwania, oraz edukację. Dzięki Twoim regularnym wpłatom Twój podopieczny ma szansę ukończyć szkołę i podczas swojej edukacji czuć się bezpiecznie, przebywając w internacie
Wpłacając 400 zł miesięcznie tytułem „stała pomoc dla albinoskich dzieci w Tanzanii”, otrzymasz zdjęcie, imię i nazwisko oraz historię albinoskiego dziecka, które będzie wspierane przez Ciebie. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Chciałbyś pomóc żyjącym w ciągłym strachu albinoskim dzieciom w Tanzanii, ale obecnie nie możesz sobie pozwolić na adopcję na odległość i comiesięczne wpłaty? Rozumiemy to i nadal możesz pomóc! Zachęcamy Cię do wpłaty jednorazowej darowizny. Wystarczy, że klikniesz tutaj, wybierzesz cel pomoc albinoskim dzieciom w Tanzanii i będziesz mógł podarować dowolną kwotę, która zostanie przeznaczona na ten właśnie cel.