Pomóż ofiarom cyklonu
Ufunduj żywność dla poszkodowanych rodzin
Ufunduj materiały do odbudowy domu
Wpłata dowolna

Dlaczego pomoc dla poszkodowanych w Indiach?

Supercyklon Yaas uderzył w Indie zagrażając życiu milionom ludzi. To już potrójny cios dla mieszkańców tego kraju. Yass jest już drugim huraganem, który uderzył w Indie w ciągu niespełna dwóch tygodni. Poprzedni cyklon spowodował śmierć przynajmniej 90 osób. Dodatkowo Indie zmagają się z drugą falą pandemii COVID-19, która tylko w ciągu ostatnich sześciu tygodni zabiła w Indiach ponad 120 tys. osób, a łącznie pochłonęła w sumie życie ponad 300 tys. osób. Sytuacja jest dramatyczna!

Supercyklon znalazł się na lądzie 26 maja o świcie w stanie Odisha. Silna burza cyklonalna przecina północne wybrzeża Odishy oraz Bengalu Zachodniego. Ulewne deszcze i porywiste wiatry pustoszą już nadmorskie miasta i wioski. Prognozuje się, że poziom morza wzrośnie w wyniku sztormu do trzech metrów i fale zaleją nisko położone obszary. Pierwszymi ofiarami są dwie osoby, które zmarły w wyniku porażenia prądem w dystrykcie Hooghly w Bengalu Zachodnim po uderzeniu tornada.

Departament meteorologiczny ostrzegł, że dzikość cyklonicznej burzy może równać się z cyklonem Amphan, który zdewastował Kalkutę i przyległe obszary w maju zeszłego roku i pozostawił katastrofalne zniszczenia, zabijając około 120 osób. Biorąc pod uwagę przewidywaną prędkość cyklonu, tysiące ludzi stanie się bezdomnymi i będą zmuszeni do życia w obozach pomocy zarządzanych przez rząd. Dotknięte rodziny stają w obliczu niedoboru żywności, braku schronienia, wody pitnej, urządzeń sanitarnych i bezpieczeństwa.

Ewakuowano już ponad 1,2 mln osób mieszkających wzdłuż wybrzeża. Rząd Odishy zidentyfikował już także ponad 6500 kobiet w ciąży i przeniósł je do 2 szpitali, aby można było zadbać o ich zdrowie i inne potrzeby. Spodziewany jest brak elektryczności i łączności sieciowej.

Ufunduj pożywienie dla poszkodowanych rodzin >


Jak pomagamy?

Fundacja ADRA od lat wspiera mieszkańców Indii. Na miejscu są działacze i wolontariusze miejscowego oddziału Fundacji ADRA – ADRA Indie. Już przed uderzeniem cyklonu Yaas pomagali w zabezpieczeniu mieszkańców i ewakuacji. Monitorują rozwój sytuacji w związku z uderzeniem supercyklonu, gromadząc środki na pomoc poszkodowanym i planując organizację działań pomocowych ofiarom już drugiego w ciągu dwóch tygodni cyklonu.

Ewakuowani mieszkańcy rejonów pustoszonych przez supercyklon Yaas mają problem z utrzymaniem higieny oraz zdobyciem pożywienia. Pilnie potrzebna jest żywność, tymczasowe schronienia dla osób pozbawionych dobytku swojego życia, a także podstawowe środki higieniczne oraz lekarstwa i środki medyczne dla rannych. Przewiduje się również drastyczny wzrost przypadków COVID-19 wśród poszkodowanych.

Nie przechodź obojętnie obok tej tragedii i włącz się w pomoc poszkodowanym przez cyklon mieszkańcom Indii! Ufunduj żywność, lekarstwa i środki pierwszej potrzeby. Możesz również ufundować materiały potrzebne do odbudowy zniszczonych domów, aby ofiary kataklizmu jak najszybciej ponownie miały dach nad głową.

Zostań darczyńcą > Zostań darczyńcą >