Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Cierpienie dzieci w Iraku

Wiele osób, które mieszkają w obozie Hashansham U2, gdzie obecnie przebywa nasz wolontariusz Dawid Bernaciak z pomocą medyczną, doświadczyło bezpośrednio skutków wojny na własnym ciele. Świadczą o tym liczne rany oraz ciała obce, które pacjenci zgłaszają podczas wizyt w naszym polowym szpitalu i przychodni prowadzonych przez Adventist Help i ADRA Kurdystan. Najczęściej są to skutki wybuchów bombowych, z lądu lub powietrza, zamachów rakietowych a czasem również bezpośrednich ran postrzałowych. Wojna nie oszczędza nikogo, cierpią dorośli, kobiety a także dzieci.

Najbardziej tragiczną w skutkach historią, z którą miałem okazję się zapoznać jest los Marwana, kilkunastoletniego obecnie chłopca, który przed kilkoma miesiącami doznał dotkliwych obrażeń.

Chłopak przebywał wraz z rodziną w swoim domu w Mosulu, gdy w pewnej chwili rakieta uderzyła w budynek oraz sąsiednie budynki. Doszło do śmiertelnych obrażeń, w wyniku których zginął na miejscu między innymi brat Marwana. Lewa noga chłopca doznała bardzo poważnych obrażeń, na tyle ciężkich że chirurdzy wojskowi w Bagdadzie zaproponowali amputację jako jedyną opcję. Okazało się że na skutek uderzenia kość piszczelowa uległa zupełnemu zniszczeniu na dość znacznym odcinku. Dzięki determinacji chłopca oraz zespołu Adventist Help i ADRA Kurdystan podjęto heroiczną walkę o zdrowie chłopca. W mieście Erbil udało się znaleźć chirurga, który podjął się pierwszego etapu bardzo skomplikowanej rekonstrukcji nogi.

Obecnie Marwan jest po pierwszym zabiegu, jego noga znajduje się w gipsie, chodzi o kulach i oczekuje kolejnej także bardzo kosztownej operacji. Osób takich jak Marwan jest więcej. Każdego dnia w obozie zapewniana jest pomoc medyczna dla setek pacjentów.

Jeśli chciałbyś wesprzeć pomoc medyczną niesioną przez ADRA Kurdystan w obozach oddalonych tylko 30 km na wschód od Mosulu możesz przekazać swój dar na konto:

Fundacja ADRA Polska
49 1240 1994 1111 0010 3092 3882
z dopiskiem: „darowizna na pomoc medyczną dla dotkniętych wojną w Iraku”

Twoje pieniądze w 100% zostaną przekazane na bezpośrednią opiekę medyczną na miejscu.

Close Menu
×

Zapisz się do newslettera