ADRA Polska

ADRA pomaga migrantom w ośrodkach. Przyłącz się do nas!

  1. /
  2. Blog
  3. /
  4. Aktualności
  5. /
  6. ADRA pomaga migrantom w...

Spędzili nawet kilka tygodni w lesie na granicy polsko-białoruskiej – bez dachu nad głową, walcząc o życie w mrozie, śniegu, bez jedzenia, wody i suchych, ciepłych ubrań. Znaleźli się w gronie tych osób, które czasami nawet po kilkukrotnych push-backach w końcu otrzymały możliwość ubiegania się o ochronę międzynarodową. Obecnie przebywają w ośrodkach dla cudzoziemców i wciąż potrzebują pomocy. Są w fatalnym stanie psychicznym i nie mają przy sobie praktycznie nic. Brakuje im ubrań, butów, podstawowych przyborów higienicznych, często nie mają nawet kurtek. Wesprzyj z nami migrantów w ośrodkach dla uchodźców!

  • Strzeżony ośrodek w Lesznowoli, 4-osobowa rodzina, w tym dwie małe dziewczynki. Potrzebują ubrań, butów, bielizny, kosmetyków do higieny i koców. Brakuje im nawet skarpetek.
  • Strzeżony ośrodek w Kętrzynie, 7-osobowa rodzina: rodzice oraz trzy dziewczynki i dwóch chłopców. Każdy z nich potrzebuje kurtki i ciepłych butów, do tego buty sportowe i rzeczy dla dzieci: gry, zabawki, kredki, kolorowanki.
  • Ponownie Kętrzyn – ojciec z dwójką małych dzieci. Potrzebne koszulki, swetry, bluzy, buty dla wszystkich, torba i czajnik, a także kolorowanki, kredki i gry dla dzieci.

To tylko niewielka część potrzeb, jakie zgłaszają migranci przebywający w ośrodkach i trzy przykładowe rodziny. Takich rodzin jest wiele, a z potrzeb, które zgłaszają, wynika, że przede wszystkim brakuje ubrań i butów – i tych na co dzień do ośrodka, jak i zimowych. Brakuje bielizny i podstawowych środków higienicznych: mydła, szamponów, past i szczoteczek do zębów, dezodorantów i środków higieny dla kobiet. W wielu wypadkach potrzebne są też koce. Brakuje zabawek dla dzieci, nawet kredek i papieru. Są osoby, które proszą o biblię.

ADRA rusza z kolejnym etapem działań pomocowych

Obecnie Fundacja ADRA rozpoczyna kolejny etap działań pomocowych na rzecz migrantów. Tym razem wsparcie otrzymają rodziny przebywające w otwartych i zamkniętych ośrodkach dla cudzoziemców w naszym kraju.

– Każdy człowiek ma prawo do godnego życia, dlatego będziemy odpowiadać na konkretne potrzeby przebywających w ośrodkach rodzin, aby pomóc im przeżyć ten trudny dla nich czas – podkreśla  prezes Fundacji ADRA Polska dr Piotr Nowacki.

Dr Tomasz Sieniow z Instytutu na Rzecz Państwa Prawa, prawnik z wieloletnim doświadczeniem, który jest pełnomocnikiem części rodzin znajdujących się w ośrodkach dla cudzoziemców, w rozmowie z ADRA Polska podkreślał, że szczególnie trudne warunki panują w ośrodkach strzeżonych.

– Ze względu na przeludnienie ośrodków strzeżonych (średnie obłożenie zwiększyło się kilkukrotnie) cudzoziemcy skarżą się przede wszystkim na słaby dostęp do opieki lekarskiej i pomocy psychologicznej. Wiąże się to również z barierą językową. Szczególnie trudne są warunki panujące w ośrodku w Wędrzynie: 20-osobowe sale, dość zimno i brak adekwatnych ubrań u mężczyzn tam przebywających. Wychodząc na zewnątrz, zabierają ze sobą koce z łóżek. Wydaje się więc, że najbardziej potrzebne są cieple ubrania i buty. Także tym którzy wkrótce będą opuszczać ośrodki strzeżone, w tym setki dzieci w różnym wieku – dodaje prawnik zaangażowany w pomoc dla migrantów.

Dramatyczna sytuacja w ośrodkach

O tym, że ośrodki dla cudzoziemców są przepełnione, a w wielu z nich warunki są fatalne, kilkakrotnie informowali również przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, którzy wizytowali ośrodki w Krośnie Odrzańskim i Wędrzynie. W połowie stycznia opublikowano kolejne uwagi po ponownej wizytacji obu ośrodków – poprawy brak.

Z relacji wynika, że ośrodku w Wędrzynie obecnie znajduje się ponad 600 cudzoziemców. W jednym pokoju przebywają nawet 24 osoby. Panuje tam zupełny brak prywatności, utrudniony dostęp do pomocy lekarskiej, psychologicznej i prawnej. Przebywający w ośrodku są także narażeni na dodatkową traumę spowodowaną słyszanymi codziennie strzałami z poligonu wojskowego, na terenie którego znajduje się ośrodek – o czym nie zostali poinformowani, a większość z tych osób uciekła ze swoich krajów przed wojną. To tylko kilka głównych uwag zgłoszonych przez Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur w grudniu i styczniu. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Z ostatnich informacji podanych do publicznej wiadomości wynika, że w z zamkniętym ośrodku w Kętrzynie przebywa przynajmniej 450 migrantów. Ponad 300 osób to rodziny, w tym 150 dzieci. Liczba uchodźców już dawno przekroczyła możliwości ośrodka – cudzoziemcy mieszkają tam nie tylko w budynku, ale również w kontenerach mieszkalnych.

Przyłącz się do naszej akcji pomocowej!

Sytuacja migrantów w ośrodkach jest więc niezwykle ciężka. Dlatego właśnie część działań naszej fundacji zostaje skierowana w stronę rodzin, które obecnie w nich przebywają. Pomóż razem z nami przetrwać im ten trudny czas i zapewnij podstawowe środki, które pozwolą im na godne przeżycie miesięcy spędzonych w ośrodku.

W jaki sposób możesz pomóc? Przekazując darowiznę, klikając tutaj, lub wpłacając na poniższy numer konta:

Fundacja ADRA Polska
ul. Oleśnicka 4
50-320 Wrocław

49 1240 1994 1111 0010 3092 3882

Tytułem: Pomoc migrantom z granicy

Środki zostaną przeznaczone na zakup potrzebnych rzeczy, m.in. ubrań, obuwia i środków higieny,  zgodnie z listą potrzeb rodzin znajdujących się w ośrodkach. O szczegółach będziemy informowali na bieżąco na Facebooku.

 

Scroll to Top

Skip to content