ADRA Polska

ADRA polska wspiera uchodźców z Ukrainy w usamodzielnieniu

  1. /
  2. Blog
  3. /
  4. Pomoc uchodźcom
  5. /
  6. ADRA polska wspiera uchodźców...

Kompleksowe wsparcie, włączenie ekonomiczne i integracja społeczna to drugi etap działań pomocowych, który obecnie realizowany jest przez zespół ADRA Polska. Pomoc dla uchodźców świadczona jest w pięciu Centach Integracyjnych, w których cudzoziemcy korzystają z m.in. indywidualnych konsultacji i pomocy psychologicznej, których celem jest pomoc w łagodzeniu stresu i traumy wojennej.  

W jaki sposób wspieramy uchodźców z Ukrainy? 

Początkowo skupiliśmy się na zapewnieniu bezpiecznego schronienia, żywności i artykułów pierwszej potrzeby. Podsumowanie tego etapu działań znajduje się w tym artykule. Kolejny etap jest niezwykle ważny, ponieważ ma ogromny wpływ na poczucie godności. Pomoc w usamodzielnieniu się, w zbudowaniu swojego życia w Polsce, aby przymusowi migranci z Ukrainy czuli się równoprawnymi członkami polskiego społeczeństwa – to obecnie główny cel naszych działań. 

ADRA Polska otworzyła pięć Centrów Integracyjnych dla Cudzoziemców (CIC) w różnych regionach Polski. Placówki stanowią kompleksową formę pomocy integracyjnej. Ich cechą charakterystyczną jest skupienie w jednym miejscu różnorodnych usług eksperckich, adresowanych do osób, które uciekając przed wojną postanowiły pozostać w Polsce. Uchodźcy korzystają w nich z m.in. indywidualnych konsultacji i warsztatów psychologicznych, których celem jest pomoc w łagodzeniu stresu i traumy wojennej.  

Kluczowa w integracji z przyjmującym społeczeństwem jest znajomość języka. Dlatego w każdym Centrum prowadzimy zajęcia z nauki języka polskiego. Pozwoli to w przyszłości znaleźć naszym beneficjentom pracę oraz usamodzielnić się. Skorzystać mogą również z porad prawnych oraz usług doradcy zawodowego, a także specjalisty ds. integracji. Beneficjenci otrzymują również pomoc w sprawach formalnych związanych z życiem w Polsce oraz wsparcie w sytuacjach kryzysowych. 

4-letnia Krystyna odzyska zdrowie 

Taka pomoc została zapewniona Mariji i Halinie, dwóm siostrom, które wraz z dziećmi uciekły przed wojną do Polski z Iwanofrankowska w Ukrainie. Pierwsza ma troje dzieci, druga – dwójkę. Po zbombardowaniu ich miasta kobiety ze strachu o życie swoich dzieci postanowiły schronić się w Polsce. Przyjechały tu bez żadnego planu i musiały zbudować swoje życie od nowa.  

Marija i Halina zgłosiły się do Centrum Integracyjnego dla Cudzoziemców w Bydgoszczy, w którym otrzymały pomoc w zorganizowaniu mieszkania oraz we wszystkich sprawach formalnych. 

Podczas, gdy pomoc mieszkaniowa i organizacyjna została im udzielona, na jaw wyszedł fakt, że jedna z dziewczynek – czteroletnia Krystyna – chora jest na szpotawość (koślawość kolan) i pilnie potrzebuje operacji, która pozwoli jej na odwrócenie tej wady postawy.   

Zespół CIC Bydgoszcz ADRA Polska skontaktował się z Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalem Klinicznym w Poznaniu i nie dość, że pomógł w ustaleniu terminu operacji, to jeszcze udało się go przyspieszyć o dwa lata. Krystyna będzie operowana jeszcze w tym roku. 

Rodzina otrzymała także pomoc żywnościową, pracownikom CIC udało się również pozyskać dwa laptopy dla dzieci, aby mogły uczyć się zdalnie w ukraińskiej szkole. Do tej pory, korzystały do nauki z telefonów.  

Obecnie Halina i Marija poszukują pracy, aby mogły utrzymać swoją rodzinę w Polsce. Kobiety są pod opieką doświadczonego doradcy zawodowego, a gdy rozpoczną pracę, będą mogły zostawić na ten czas swoje dzieci pod opieką naszych specjalistów.  

80 proc. beneficjentów Centrów Integracyjnych dla Cudzoziemców to kobiety. Często są same ze swoimi dziećmi. Nie mają komu oddać ich pod opiekę, aby podjąć pracę lub skorzystać z pomocy organizacji takich jak nasza, dlatego w punktach pomocy ADRA Polska oferujemy również opiekę dzienną nad dziećmi.  

Jak możesz pomóc? 

Biorąc pod uwagę napływ uchodźców wojennych z Ukrainy do Polski, istnieje ogromna potrzeba  ich integracji ze społeczeństwem polskim, aby jak najszybciej stanęli na własne nogi, stanowili sami o sobie i poczuli się równoprawnymi członkami społeczeństwa. Dlatego Fundacja ADRA Polska planuje otworzyć kolejnych 6 Centrów w różnych regionach Polski. Zależy nam na tym, aby dotrzeć do jak największej liczby potrzebujących.  

Jeżeli chcesz nam, w tym pomóc zgłoś się do nas lub wesprzyj nas za pośrednictwem tej strony.   

 

Scroll to Top

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Skip to content

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

 

Subscribe to the newsletter

I give my informed, voluntary and revocable consent to receive information about ADRA Polska\\'s activities in the future in the form of the Newsletter by means of electronic communication.

I accept, after reading, the Privacy Policy for the processing of my personal data by the Personal Data Administrator, which is ADRA Polska. The data provided will be processed only for the purpose of handling inquiries. Providing data is voluntary, but necessary to implement the above-mentioned purpose. Other information regarding the protection of personal data processing can be found in the Administrator\\'s Privacy Policy.