W lipcu 2024 rozpoczęliśmy realizację projektu: „Zwiększenie dostępu do specjalistycznych usług edukacyjnych i rehabilitacyjnych dla dzieci niepełnosprawnych w Gruzji”.
Projekt prowadzony będzie w dwóch częściach: Moduł I – od lipca do grudnia 2024 i Moduł II – od stycznia do czerwca 2025.
Celem działania od lipca do grudnia 2024 jest utworzenie Ośrodka wczesnego rozwoju dziecka (OWR) w Gminie Gardabani, w Gruzji. Placówka ma za zadanie znacząco poprawić jakość i dostęp do opieki zdrowotnej oraz innych usług społecznych grupom marginalizowanym, w tym osobom z niepełnosprawnością, dzieciom pozbawionym pieczy rodzicielskiej oraz ofiarom przemocy.
Oferta ośrodka skierowana będzie głównie na stymulację rozwoju dziecka w wieku 0-7 lat z niepełnosprawnością rozwojową.
W okręgu Gardabani, liczącym ponad 80 000 mieszkańców, brakuje jakichkolwiek usług skierowanych do dzieci z zaburzeniami rozwojowymi i niepełnosprawnościami. Nowy ośrodek ma przyjąć od 50 do 100 beneficjentów w ciągu 6 do 18 miesięcy od otwarcia placówki. Dzieci w tej gminie pochodzą głównie z mniejszości narodowych tj. azerbejdżańska, syryjska, romska czy ormiańska.
Lokalna administracja Gardabani, która zainicjowała potrzebę utworzenia takiego centrum, zapewniła bezpłatną powierzchnię budowlaną, oddając na potrzeby placówki stary, nieużywany budynek. Obiekt jest obecnie całkowicie zaniedbany i wymaga gruntownej renowacji, przebudowy i wyposażenia. W ramach tego modułu projektu wyremontowane zostaną wszystkie pomieszczenia niezbędne dla funkcjonowania centrum. Wyposażone zostaną m.in. pokoje do zajęć grupowych i indywidualnych oraz zaplecze administracyjne.
W tym samych czasie prowadzone będą szkolenia podnoszące kwalifikacje i umiejętności pracowników ośrodka. Szkolenia prowadzić będzie stowarzyszenie organizacji pozarządowych działających w Gruzji „Koalicja Wczesnego Rozwoju Dziecka”. Warsztaty obejmują przede wszystkim tematy ukierunkowane na wczesny rozwój dzieci, ochronę praw dziecka i zasady równości oraz związane z opieką społeczną, której celem jest promowanie pełnego potencjału rozwojowego każdego dziecka mieszkającego w Gruzji.
W ramach Modułu II (od stycznia do czerwca 2025) powstanie Ośrodek rehabilitacji i habilitacji, dla którego wyremontowane i umeblowane zostanie kolejne około 140 m2 powierzchni pomieszczeń wewnętrznych. Powstanie wyposażona sala rehabilitacyjna, pokój do fizjoterapii, gabinety dla neopatologa, psychologa, terapeuty i logopedy oraz niezbędne zaplecze socjalne.
Według danych statystycznych w Gruzji, w ostatnich latach, narasta problem oraz ilość oświadczeń i skierowań dzieci na różnorakie terapie. Potwierdzają to spotkania z mieszkańcami, nauczycielami szkół i przedszkoli.
Nie bez znaczenia są tutaj mniejszości społeczne, religijne i kulturowe. Ze względu na niską świadomość rodziny nie rozpoznają lub ukrywają stan dzieci lub nawet wstydząc się, nie pokazują ich na zewnątrz. Blisko 50% populacji należy do mniejszości etnicznych (Azerowie, Ormianie, Cyganie itp.), tak więc priorytetem jest udostępnienie dedykowanych usług grupom mniejszościom w kraju. Są to bowiem społeczności uznane za wysoko wrażliwe i wspierane przez różne programy pomocowe w ramach władz lokalnych i stanowych.
Powstanie takiego centrum właśnie w Gardabni zapewni dzieciom lepszy start w przyszłość, przyczyni się do poprawienia świadomości społecznej na temat osób z niepełnosprawnością i normalnego życia, jakie mogą oni prowadzić. Dzięki terapii i kontaktom ze specjalistami zrozumieją to zarówno dzieci, ich rodzice oraz otaczająca ich społeczność.
Projekt współfinansowany z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w kwocie 751 798,62 PLN
Publikacja wyraża wyłącznie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.