Nr konta: 49 1240 1994 1111 0010 3092 3882. Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 342 704 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

6 argumentów, dla których 1% dla ADRY to dobry pomysł

Jak co roku wśród Organizacji Pożytku Publicznego trwa akcja rozliczania podatku dochodowego PIT. W dzisiejszym wpisie postaramy się przekonać potencjalnych niezdecydowanych dlaczego przekazanie 1% dla ADRY to dobry pomysł.  

1% podatku dla ADRY - tytułem wstępu

Każdy z nas ma przywilej przekazania 1% odprowadzanego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Warto z tego korzystać, ponieważ jest to bardzo łatwe i zupełnie niekłopotliwe, a może przynieść potrzebującym wiele dobra. Przed podjęciem decyzji o oddaniu 1 procenta podatku, warto zapoznać się z ważnymi informacjami na ten temat.

Nie każda Organizacja Pożytku Publicznego jest uprawniona do zbierania 1% podatku

Oczywiście status OPP jest niezbędny aby móc rozpocząć zbiórkę 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednak sam status OPP to za mało. Nie wszystkie OPP mogą korzystać z przywileju otrzymywania 1%, zależy on bowiem od spełnienia dodatkowych wymagań, dotyczących zarówno organizacji nowo uzyskujących status, jak i OPP mających ten status od kilku lat.

Na przykład: Stowarzyszenie, które dopiero uzyskało osobowość prawną, dzięki uzyskaniu wpisu do KRS nie może prowadzić tego typu zbiórki.

Kto może przekazywać 1% podatku?

1% podatku dochodowego od osób fizycznych mogą przekazywać rozliczające się w Polsce osoby fizyczne, tacy jak:

  • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych),
  • podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.

1% podatku dochodowego od osób fizycznych mogą przekazać również emeryci, jeśli samodzielnie wypełnią formularz PIT-37 lub wykorzystają dedykowany specjalnie dla nich i dla 1% PIT-OP.

Skoro upewniliśmy się jakie organizacje są uprawnione do zbierania podatku oraz jakie osoby mogą podatek przekazywać sprawdźmy jakie argumenty stoją za tym, żeby przekazać swój dar Fundacji ADRA Polska.

6 argumentów, dla których przekazanie 1% dla ADRY to dobry pomysł

 

1. Fundacja ADRA to organizacja pomocy dzieciom

Jak wylicza organizacja Welthungerhilfe: 

  • 144 milionów dzieci ma zahamowany wzrost z powodu chronicznego niedożywienia.
  • 47 milionów dzieci jest wycieńczonych głodem.
  • W 2018 roku 5,3 miliona dzieci zmarło przed 5. urodzinami, często z powodu niedożywienia.

Jednocześnie Polska zaliczana jest  do 25 najbogatszych krajów świata, co w pewnym sensie zobowiązuje nas do wspierania biedniejszych społeczności, szczególnie poza naszymi granicami.

Możesz być pewny, że 1% podatku dla ADRY trafi na rzecz najuboższych dzieci i rodzin. Nasza organizacja prowadzi obecnie zbiórki na rzecz: dzieci w Kenii , dzieci albinosów w Tanzanii oraz dzieciom w Armenii

Nasz oddział wspiera również dzieci m.in. w Armenii, Tadżykistanie, Bangladeszu, Papui Nowej Gwinei, Ukrainie czy Gruzji. Do tych krajów fundacja wysyła środki higieniczne, produkty żywnościowe, przybory szkolne, materiały edukacyjne oraz ubrania dla dzieci i sprzęt rehabilitacyjny. 

Rozdawanie prezentów ubogim dzieciom w Armenii
Przekazanie materiałów edukacyjnych w Armenii

2. Nasza organizacja prowadzi akcje w prawie każdym zakątku świata

Wszędzie tam gdzie potrzebna jest pomoc jesteśmy My. Polski oddział ADRA włącza się w różne działania pomocowe realizowane na świecie przez sieć podobnych, fundacyjnych oddziałów. Nasza organizacja współpracuje z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, uzyskując dotacje na niektóre projekty pomocy poza granicami Polski. Na niektóre z nich szukamy finansowania poprzez dedykowane zbiórki. W poprzednim roku zorganizowaliśmy ich ponad dziesięć. W tym m.in. zbiórkę na rzecz poszkodowanych przez białoruski reżim, na ofiary tajfunów, a także na ofiary powodzi w targanym wojnami i głodem Jemenie.

"Wydawanie żywności. Pomoc na Filipinach"
Środki pierwszej potrzeby wydawane mieszkańcom Tajwanu

3. Pomagamy również w Polsce

W marcu dzięki szybkiej akcji udało nam się połączyć wolontariuszy, którzy szyli bezpłatnie maseczki z darczyńcami, którzy przekazali pieniądze na ich uszycie. Dzięki temu udało nam się przekazać kilkadziesiąt tysięcy maseczek m.in. do szpitali, noclegowni dla bezdomnych oraz punktów wydawania żywności w różnych miejscowościach w całej Polsce.

Fundacja ADRA Polska przekazuje maseczki dla lekarzy i medyków, Maj 2020

4. Dbamy o kondycję psychiczną dzięki platformie GrupaWsparcia.pl

GrupaWsparcia.pl to w pełni darmowy i anonimowy portal dla ludzi szukających pomocy i wzajemnego zrozumienia. Bezpieczna przestrzeń, gdzie wraz z innymi możesz walczyć z depresją, uzależnieniem i innymi życiowymi kryzysami. Obecnie z portalu korzysta ponad 10 000 zarejestrowanych użytkowników. Przekazanie 1% podatku fundacji ADRA Polska przyczyni się do rozwoju platformy i aplikacji mobilnej. 

Podziękowania na GrupaWsparcia.pl

5. Inicjujemy edukację międzynarodową 

Wierzymy, że otwartość oraz ciekawość to wartości, które warto rozwijać w zglobalizowanym świecie. Jako ADRA Polska organizujemy wymiany młodzieżowe współfinansowane w ramach programu Erasmus+. Dzięki temu ludzie w wieku 13–30 lat mogą realizować swoje pasje, rozwijać umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia, łącząc przygodę z edukacją pozaformalną i poznawaniem innych kultur.

Ognisko
Obóz młodzieżowy w Armenii

6. Jesteśmy organizacją międzynarodową

Międzynarodowość naszej organizacji pozwala nam działać szybko i efektywnie. Przykładem takich działań naszej organizacji w 2020 roku były zbiórki na rzecz ludzi poszkodowanych przez tajfunypomoc dla ofiar eksplozji w Bejrucie, pomoc pszczelarzom w Mołdawii, czy budowa kuchni charytatywnych w Armenii. Nie prowadzimy jedynie zbiórek pieniężnych. Nasza organizacja zaangażowana była również w prowadzenie obozu dla uchodźców w Grecji w 2016 roku, a w latach 2017-2018 wspieraliśmy szpital i przychodnię polową przy obozie dla uchodźców w Iraku. 

Woda pitna dla ludności w Papua Nowej Gwinei
Budowa zbiornika wody pitnej w Papua-Nowej Gwinei

Więcej o naszych działaniach możesz przeczytać w aktualnościach.

Close Menu
×

Zapisz się do newslettera