1% podatku dla ADRY - tytułem wstępu
Każdy z nas ma przywilej przekazania 1% odprowadzanego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Warto z tego korzystać, ponieważ jest to bardzo łatwe i zupełnie niekłopotliwe, a może przynieść potrzebującym wiele dobra. Przed podjęciem decyzji o oddaniu 1 procenta podatku, warto zapoznać się z ważnymi informacjami na ten temat.
Nie każda Organizacja Pożytku Publicznego jest uprawniona do zbierania 1% podatku
Oczywiście status OPP jest niezbędny aby móc rozpocząć zbiórkę 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednak sam status OPP to za mało. Nie wszystkie OPP mogą korzystać z przywileju otrzymywania 1%, zależy on bowiem od spełnienia dodatkowych wymagań, dotyczących zarówno organizacji nowo uzyskujących status, jak i OPP mających ten status od kilku lat.
Na przykład: Stowarzyszenie, które dopiero uzyskało osobowość prawną, dzięki uzyskaniu wpisu do KRS nie może prowadzić tego typu zbiórki.
Kto może przekazywać 1% podatku?
1% podatku dochodowego od osób fizycznych mogą przekazywać rozliczające się w Polsce osoby fizyczne, tacy jak:
- podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych),
- podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
- podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.
1% podatku dochodowego od osób fizycznych mogą przekazać również emeryci, jeśli samodzielnie wypełnią formularz PIT-37 lub wykorzystają dedykowany specjalnie dla nich i dla 1% PIT-OP.
Skoro upewniliśmy się jakie organizacje są uprawnione do zbierania podatku oraz jakie osoby mogą podatek przekazywać sprawdźmy jakie argumenty stoją za tym, żeby przekazać swój dar Fundacji ADRA Polska.
6 argumentów, dla których przekazanie 1% dla ADRY to dobry pomysł
1. Fundacja ADRA to organizacja pomocy dzieciom
Jak wylicza organizacja Welthungerhilfe:
- 144 milionów dzieci ma zahamowany wzrost z powodu chronicznego niedożywienia.
- 47 milionów dzieci jest wycieńczonych głodem.
- W 2018 roku 5,3 miliona dzieci zmarło przed 5. urodzinami, często z powodu niedożywienia.
Jednocześnie Polska zaliczana jest do 25 najbogatszych krajów świata, co w pewnym sensie zobowiązuje nas do wspierania biedniejszych społeczności, szczególnie poza naszymi granicami.
Możesz być pewny, że 1% podatku dla ADRY trafi na rzecz najuboższych dzieci i rodzin. Nasza organizacja prowadzi obecnie zbiórki na rzecz: dzieci w Kenii , dzieci albinosów w Tanzanii oraz dzieciom w Armenii.
Nasz oddział wspiera również dzieci m.in. w Armenii, Tadżykistanie, Bangladeszu, Papui Nowej Gwinei, Ukrainie czy Gruzji. Do tych krajów fundacja wysyła środki higieniczne, produkty żywnościowe, przybory szkolne, materiały edukacyjne oraz ubrania dla dzieci i sprzęt rehabilitacyjny.
2. Nasza organizacja prowadzi akcje w prawie każdym zakątku świata
Wszędzie tam gdzie potrzebna jest pomoc jesteśmy My. Polski oddział ADRA włącza się w różne działania pomocowe realizowane na świecie przez sieć podobnych, fundacyjnych oddziałów. Nasza organizacja współpracuje z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, uzyskując dotacje na niektóre projekty pomocy poza granicami Polski. Na niektóre z nich szukamy finansowania poprzez dedykowane zbiórki. W poprzednim roku zorganizowaliśmy ich ponad dziesięć. W tym m.in. zbiórkę na rzecz poszkodowanych przez białoruski reżim, na ofiary tajfunów, a także na ofiary powodzi w targanym wojnami i głodem Jemenie.
3. Pomagamy również w Polsce
W marcu dzięki szybkiej akcji udało nam się połączyć wolontariuszy, którzy szyli bezpłatnie maseczki z darczyńcami, którzy przekazali pieniądze na ich uszycie. Dzięki temu udało nam się przekazać kilkadziesiąt tysięcy maseczek m.in. do szpitali, noclegowni dla bezdomnych oraz punktów wydawania żywności w różnych miejscowościach w całej Polsce.
4. Dbamy o kondycję psychiczną dzięki platformie GrupaWsparcia.pl
GrupaWsparcia.pl to w pełni darmowy i anonimowy portal dla ludzi szukających pomocy i wzajemnego zrozumienia. Bezpieczna przestrzeń, gdzie wraz z innymi możesz walczyć z depresją, uzależnieniem i innymi życiowymi kryzysami. Obecnie z portalu korzysta ponad 10 000 zarejestrowanych użytkowników. Przekazanie 1% podatku fundacji ADRA Polska przyczyni się do rozwoju platformy i aplikacji mobilnej.
5. Inicjujemy edukację międzynarodową
Wierzymy, że otwartość oraz ciekawość to wartości, które warto rozwijać w zglobalizowanym świecie. Jako ADRA Polska organizujemy wymiany młodzieżowe współfinansowane w ramach programu Erasmus+. Dzięki temu ludzie w wieku 13–30 lat mogą realizować swoje pasje, rozwijać umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia, łącząc przygodę z edukacją pozaformalną i poznawaniem innych kultur.
6. Jesteśmy organizacją międzynarodową
Międzynarodowość naszej organizacji pozwala nam działać szybko i efektywnie. Przykładem takich działań naszej organizacji w 2020 roku były zbiórki na rzecz ludzi poszkodowanych przez tajfuny, pomoc dla ofiar eksplozji w Bejrucie, pomoc pszczelarzom w Mołdawii, czy budowa kuchni charytatywnych w Armenii. Nie prowadzimy jedynie zbiórek pieniężnych. Nasza organizacja zaangażowana była również w prowadzenie obozu dla uchodźców w Grecji w 2016 roku, a w latach 2017-2018 wspieraliśmy szpital i przychodnię polową przy obozie dla uchodźców w Iraku.
Więcej o naszych działaniach możesz przeczytać w aktualnościach.