ADRA Polska

6 argumentów, dla których 1% dla ADRY to dobry pomysł

 1. /
 2. Blog
 3. /
 4. Aktualności
 5. /
 6. 6 argumentów, dla których...
Jak co roku wśród Organizacji Pożytku Publicznego trwa akcja rozliczania podatku dochodowego PIT. W dzisiejszym wpisie postaramy się przekonać potencjalnych niezdecydowanych dlaczego przekazanie 1% dla ADRY to dobry pomysł.  

1% podatku dla ADRY - tytułem wstępu

Każdy z nas ma przywilej przekazania 1% odprowadzanego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Warto z tego korzystać, ponieważ jest to bardzo łatwe i zupełnie niekłopotliwe, a może przynieść potrzebującym wiele dobra. Przed podjęciem decyzji o oddaniu 1 procenta podatku, warto zapoznać się z ważnymi informacjami na ten temat.

Nie każda Organizacja Pożytku Publicznego jest uprawniona do zbierania 1% podatku

Oczywiście status OPP jest niezbędny aby móc rozpocząć zbiórkę 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Jednak sam status OPP to za mało. Nie wszystkie OPP mogą korzystać z przywileju otrzymywania 1%, zależy on bowiem od spełnienia dodatkowych wymagań, dotyczących zarówno organizacji nowo uzyskujących status, jak i OPP mających ten status od kilku lat.

Na przykład: Stowarzyszenie, które dopiero uzyskało osobowość prawną, dzięki uzyskaniu wpisu do KRS nie może prowadzić tego typu zbiórki.

Kto może przekazywać 1% podatku?

1% podatku dochodowego od osób fizycznych mogą przekazywać rozliczające się w Polsce osoby fizyczne, tacy jak:

 • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych),
 • podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
 • podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.

1% podatku dochodowego od osób fizycznych mogą przekazać również emeryci, jeśli samodzielnie wypełnią formularz PIT-37 lub wykorzystają dedykowany specjalnie dla nich i dla 1% PIT-OP.

Skoro upewniliśmy się jakie organizacje są uprawnione do zbierania podatku oraz jakie osoby mogą podatek przekazywać sprawdźmy jakie argumenty stoją za tym, żeby przekazać swój dar Fundacji ADRA Polska.

6 argumentów, dla których przekazanie 1% dla ADRY to dobry pomysł

 

1. Fundacja ADRA to organizacja pomocy dzieciom

Jak wylicza organizacja Welthungerhilfe: 

 • 144 milionów dzieci ma zahamowany wzrost z powodu chronicznego niedożywienia.
 • 47 milionów dzieci jest wycieńczonych głodem.
 • W 2018 roku 5,3 miliona dzieci zmarło przed 5. urodzinami, często z powodu niedożywienia.

Jednocześnie Polska zaliczana jest  do 25 najbogatszych krajów świata, co w pewnym sensie zobowiązuje nas do wspierania biedniejszych społeczności, szczególnie poza naszymi granicami.

Możesz być pewny, że 1% podatku dla ADRY trafi na rzecz najuboższych dzieci i rodzin. Nasza organizacja prowadzi obecnie zbiórki na rzecz: dzieci w Kenii , dzieci albinosów w Tanzanii oraz dzieciom w Armenii

Nasz oddział wspiera również dzieci m.in. w Armenii, Tadżykistanie, Bangladeszu, Papui Nowej Gwinei, Ukrainie czy Gruzji. Do tych krajów fundacja wysyła środki higieniczne, produkty żywnościowe, przybory szkolne, materiały edukacyjne oraz ubrania dla dzieci i sprzęt rehabilitacyjny. 

Rozdawanie prezentów ubogim dzieciom w Armenii
Przekazanie materiałów edukacyjnych w Armenii

2. Nasza organizacja prowadzi akcje w prawie każdym zakątku świata

Wszędzie tam gdzie potrzebna jest pomoc jesteśmy My. Polski oddział ADRA włącza się w różne działania pomocowe realizowane na świecie przez sieć podobnych, fundacyjnych oddziałów. Nasza organizacja współpracuje z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, uzyskując dotacje na niektóre projekty pomocy poza granicami Polski. Na niektóre z nich szukamy finansowania poprzez dedykowane zbiórki. W poprzednim roku zorganizowaliśmy ich ponad dziesięć. W tym m.in. zbiórkę na rzecz poszkodowanych przez białoruski reżim, na ofiary tajfunów, a także na ofiary powodzi w targanym wojnami i głodem Jemenie.

"Wydawanie żywności. Pomoc na Filipinach"
Środki pierwszej potrzeby wydawane mieszkańcom Tajwanu

3. Pomagamy również w Polsce

W marcu dzięki szybkiej akcji udało nam się połączyć wolontariuszy, którzy szyli bezpłatnie maseczki z darczyńcami, którzy przekazali pieniądze na ich uszycie. Dzięki temu udało nam się przekazać kilkadziesiąt tysięcy maseczek m.in. do szpitali, noclegowni dla bezdomnych oraz punktów wydawania żywności w różnych miejscowościach w całej Polsce.

Fundacja ADRA Polska przekazuje maseczki dla lekarzy i medyków, Maj 2020

4. Dbamy o kondycję psychiczną dzięki platformie GrupaWsparcia.pl

GrupaWsparcia.pl to w pełni darmowy i anonimowy portal dla ludzi szukających pomocy i wzajemnego zrozumienia. Bezpieczna przestrzeń, gdzie wraz z innymi możesz walczyć z depresją, uzależnieniem i innymi życiowymi kryzysami. Obecnie z portalu korzysta ponad 10 000 zarejestrowanych użytkowników. Przekazanie 1% podatku fundacji ADRA Polska przyczyni się do rozwoju platformy i aplikacji mobilnej. 

Podziękowania na GrupaWsparcia.pl

5. Inicjujemy edukację międzynarodową 

Wierzymy, że otwartość oraz ciekawość to wartości, które warto rozwijać w zglobalizowanym świecie. Jako ADRA Polska organizujemy wymiany młodzieżowe współfinansowane w ramach programu Erasmus+. Dzięki temu ludzie w wieku 13–30 lat mogą realizować swoje pasje, rozwijać umiejętności i zdobywać nowe doświadczenia, łącząc przygodę z edukacją pozaformalną i poznawaniem innych kultur.

Ognisko
Obóz młodzieżowy w Armenii

6. Jesteśmy organizacją międzynarodową

Międzynarodowość naszej organizacji pozwala nam działać szybko i efektywnie. Przykładem takich działań naszej organizacji w 2020 roku były zbiórki na rzecz ludzi poszkodowanych przez tajfunypomoc dla ofiar eksplozji w Bejrucie, pomoc pszczelarzom w Mołdawii, czy budowa kuchni charytatywnych w Armenii. Nie prowadzimy jedynie zbiórek pieniężnych. Nasza organizacja zaangażowana była również w prowadzenie obozu dla uchodźców w Grecji w 2016 roku, a w latach 2017-2018 wspieraliśmy szpital i przychodnię polową przy obozie dla uchodźców w Iraku. 

Woda pitna dla ludności w Papua Nowej Gwinei
Budowa zbiornika wody pitnej w Papua-Nowej Gwinei

Więcej o naszych działaniach możesz przeczytać w aktualnościach.

Scroll to Top

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

Zapisz się do newslettera

Wyrażam świadomą, dobrowolną i odwoływalną zgodę na otrzymywanie w przyszłości informacji o działalności ADRA Polska w postaci Newslettera za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Akceptuję, po zapoznaniu się, Politykę prywatności przetwarzania moich danych osobowych przez Administratora danych osobowych, którym jest ADRA Polska. Dane przekazane będą przetwarzane wyłącznie w celach obsługi zapytań. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do realizacji ww. celu. Pozostałe informacje odnośnie ochrony przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności Administratora.

 

Subscribe to the newsletter

I give my informed, voluntary and revocable consent to receive information about ADRA Polska\\'s activities in the future in the form of the Newsletter by means of electronic communication.

I accept, after reading, the Privacy Policy for the processing of my personal data by the Personal Data Administrator, which is ADRA Polska. The data provided will be processed only for the purpose of handling inquiries. Providing data is voluntary, but necessary to implement the above-mentioned purpose. Other information regarding the protection of personal data processing can be found in the Administrator\\'s Privacy Policy.