Z tych, co jeszcze nie wyjechali, większość chce zostać. Dzięki kompleksowej pomocy i pracy ze specjalistami wielu udało się przezwyciężyć wojenną traumę, poznać swoje prawa, uwierzyć w siebie i znaleźć pracę zgodną ze swoim potencjałem oraz kwalifikacjami. Jak wygląda sytuacja osób migranckich z Ukrainy dziś? W Dzień Uchodźcy sytuację beneficjentów relacjonuje Fundacja ADRA Polska.
Svieta (imię zmienione na prośbę bohaterki) jest po czterdziestce. Przyjechała z mężem i z synem z regionu objętego okupacją. Z wykształcenia jest lekarzem, całą swoją karierę pracowała w wyuczonym zawodzie w Ukrainie. Po przyjeździe do Polski była w ciężkiej depresji, ogarnęła ją rezygnacja, brak nadziei na lepszą przyszłość. Trudno jej było się zaadaptować, nawracały myśli, że jest nikim i jedyne, co może robić, to sprzątać. Na szczęście Svieta została przyprowadzona przez koleżankę do jednego z Centrum Integracji dla Cudzoziemców prowadzonych przez Fundację ADRA Polska.
Pomoc psychologiczna, którą uzyskała, ustabilizowała jej stan emocjonalny, pomogła poradzić sobie z wojenną traumą oraz odzyskać wiarę w to, że może w Polsce żyć godnie, co dla Sviety było bardzo istotne.
Svieta zaczęła uczęszczać na lektorat języka polskiego od podstaw, a gdy zdobyła podstawy, personel CIC zachęcił ją do kontynuowania nauki, tym razem – specjalistycznego słownictwa medycznego. Członkowie personelu wierzyli, że Svieta może w Polsce wykonywać zawód, który jest jej pasją i kontynuowali wsparcie oraz działania aktywizacyjne.
Doradczyni zawodowa z Fundacji ADRA Polska pomogła Sviecie napisać odpowiednie CV, pracowała z nią nad motywacją i samooceną, przygotowywała do rozmów kwalifikacyjnych. Svieta miała możliwość wziąć udział w szkoleniach i warsztatach rozwojowych. Już podczas tego procesu stan psychiczny Sviety znacznie się poprawił.
Jaki był finał? 40-latka znalazła pracę w zawodzie i podjęła pracę jako lekarz. Pacjenci zyskali dodatkową, doświadczoną specjalistkę a Svieta może realizować swoją pasję i czuć się potrzebna. Dziś ze znacznie większym optymizmem patrzy na życie w Polsce.
Historii takich jak historia Sviety jest wiele. Centra Integracji dla Cudzoziemców, które prowadzimy jako Fundacja ADRA Polska, to filary naszej działalności na rzecz osób, które zostały zmuszone uciec przed wojną do Polski.
Czego wspólnie dokonaliśmy?
23 000 – tylu osobom pomogliśmy w naszych CIC w ramach naszego kompleksowego programu pomocy;
3212 – tylu osobom przekazywaliśmy pomoc finansową (cash assistance) przez okres 1-4 miesięcy, która pomogła naszym Beneficjentom „stanąć na nogi” w tak trudnym czasie nieoczekiwanych zmian i wciąż świeżej traumy;
2171 – tyle osób otrzymało od nas środki na wynajem mieszkania przez okres 3-5 miesięcy (CashForRent), dzięki czemu zapewnili dach nad głową sobie i swoim bliskim;
1313 osób skorzystało w sumie z ponad 50 schronisk, które prowadziliśmy dla osób, które przybyły do Polski z powodu wojny;
1,167 osób — tyle osób ewakuowaliśmy z Ukrainy do Polski, przy bezcennym udziale naszych partnerów i wolontariuszy.
Co dalej?
Spośród osób, które korzystają ze wsparcia naszych Centrów Integracyjnych, większość chce pozostać w naszym kraju. Mała grupa planuje powrót do Ukrainy, powodowana tęsknotą za swoimi bliskimi i dawnym życiem – opowiada. Szczególnie dobrze radzą sobie młodzi, którzy świetnie zaadaptowali się w nowym miejscu, znaleźli zatrudnienie, niektórzy zdobywają lub kontynuują wykształcenie, zakładają rodziny, biznesy.
Niestety, jest grupa, która jest obecnie w bardzo trudnej psychologicznie i materialnie sytuacji. Są to osoby starsze. Często borykają się z chorobami, czasem z niepełnosprawnością. Osobom już na emeryturze trudno jest znaleźć pracę, często zarobkowanie jest niemożliwe w związku ze stanem ich zdrowia, tymczasem ukraińska emerytura nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb – zwykle wynosi około kilkuset złotych – wylicza.
Nadal bardzo potrzebuje nas wiele osób, którym brak znajomości języka, stan psychiczny lub niepełnosprawność utrudnia zarobienie na utrzymanie. Potrzebują nas także najmłodsi wraz z rodzinami.
Jak możesz pomóc?
Zachęcamy Was do wsparcia naszych działań w Centrach Integracji dla Cudzoziemców. Wystarczy, że wejdziesz na naszą stronę i przekażesz swoją darowiznę, a my przekażemy ją najbardziej potrzebującym – https://www.adra.pl/jak-moge-pomoc/przekaz-darowizne/
Dzień Uchodźcy
Obchodzony corocznie 20 czerwca, jest okazją do zwrócenia uwagi na sytuację milionów ludzi na całym świecie, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów z powodu konfliktów, prześladowań, lub innych form niesprawiedliwości. Inicjatywa ta została wprowadzona przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2001 roku, aby upamiętnić 50. rocznicę przyjęcia Konwencji o Statusie Uchodźcy.
Celem tego dnia jest nie tylko zwrócenie uwagi na problemy uchodźców, ale również wyrażenie solidarności z osobami, które doświadczają przemocy i uciekają przed nią w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Jest to również okazja do docenienia wkładu uchodźców i migrantów w społeczeństwa, do których przybywają, oraz do podkreślenia potrzeby szerszego zaangażowania się w ich integrację i ochronę.